Otsingumootoriturundus | SEM


Otsingumootoriturundus saab üha suurema osa turunduseelarvest ja tähelepanu, kuna inimesed teevad internetist orgaanilise otsingumootori abil päringuid ning hangivad infot ostu tegemiseks. Otsingumootoriturunduse efektiivsus ei vaja tõestamist. Kui majanduslanguse ajal turunduseelarved kokku tõmmati paljude reklaamikanalite arvelt, siis seevastu otsingumootoriturundus areneb ja reklaamimaht kasvab kiiresti. Ühest küljest räägib see otsingumootorite efektiivsusest, üha enam inimesi leiab, et otsingutulemus on asjakohane, teisalt räägib see ettevõtete vajadusest võimalikult minimaalse turunduseelarve piires saavutada maksimaalne tulemus, mida otsingumootoriturundus kahtlemata võimaldab.

Otsingumootorid tekitavad turu internetis ja viivad ostja kokku pakkujaga kohe, kui ostjal selleks vajadus tekib. Otsingumootor annab inimestele võimaluse otsida sobival ajal ja mida inimene soovib. Otsingumootori tulemused on nii asjakohased, et suurem osa inimestest teeb valiku juba esimeste otsingutulemuste hulgast. Otsingumootorid "teevad" pakkumisi, teil on vaja jõuda vaid otsingutulemuse esilehele. Küsimus on selles, kas teie ettevõtte internetiturundus on planeeritud ja strateegiliselt optimeeritud?

Otsingumootoriturundus - Search Engine Marketing - SEM, on turunduse tegevuskava, mis on suunatud teie kodulehe külastatavuse kasvatamisele ja kodulehel püsiva külastajate tagamisele otsingumootorite abil.

Otsingumootoriturunduse üks külg on turunduskava, kuidas otsingumootoritele optimeerimine viia maksimumtulemuseni, et täpne sihtrühm satub teie kodulehele.  Kuid otsingumootoriturundus ei piirdu üksnes kodulehe otsingumootoritele optimeerimisega, vaid teine pool sisaldab tasulist osa.

Tasulise tegevuskava eesmärk, on tuua kodulehele külastaja kindlal ajavahemikul, kindla turunduseelarve raamides. Otsingumootoriturunduse tasulises tegevuskavas tuleb kindlaks määrata, kuhu ostja klikib ja selle tulemusel jõuab, seevastu orgaanilise otsingumootori otsingutulemuse puhul otsustab otsingumootori algoritm, millist kodulehte kõige olulisemaks peetakse ja kes nendest kodulehtedest jõuab otsingutulemuse esilehele.

Otsingumootoritele optimeerimine toob külastajad kodulehele pikas perspektiivis tasuta, seda võib nimetada tinglikult otsingumootoriturunduses  tasuta turunduseks - kus optimeerimine toob tasuta klikid, kuid otsinguturunduse tasuline pool puudutab märksõnareklaami näiteks Google AdWords abil. Sihtrühm määratakse märksõna abil.

Google AdWords puhul oleneb tulemus eelkõige tegija kogemusest, kui kvaliteetne on kodulehele jõudnud külastaja, mida see maksma läheb ja kas külastaja ostab või teeb seda, mida ettevõte ootab.


Võrreldes bänneriga võib tasulise otsingumootoriturunduse plussiks pidada seda, et maksad asjakohase külastuse eest ehk külastuse kliki eest (Cost Per Click). Bänneri puhul saab mõnikord maksta ka kliki alusel, sõltuvalt reklaami müüja võimalustest. Eestis saab sihtida bännerit alateema või ka märksõna alusel mõnes suuremas portaalis, aga kas tulemus on asjakohane, seda on keeruline analüüsida ning hinnaga mängida ikka ei saa, mida võimaldab otsingumootoriturundus. Ka saab otsingumootoriturunduses efektiivselt analüüsida kampaania tulemusi. Enamasti on see ette aimatav ning konkreetselt mõõdetav. 

Strateegiline optimeerimine toob teie kodulehele ka lisakülastusi. Tasuta turundus ja internetiturundus avalehe pildil on ära toodud sponsoreeritud link - sponsored links (vt p 8), see asub pildi paremal ääres. Kuid üha enam leiab linke otse päises, orgaanilise otsingutulemuse kohal (vt all pildil  Sponsoreeritud viited on märgitud punase ringiga), päiseala eristub ka roosa fooni tõttu. Need on ostetud märksõnad.


otsingumootoriturundus Google orgaaniline otsingutulemus internetiturundus

Kui seda pilti tähelepanelikult uurida, siis esimene orgaaniline otsingutulemuse link on "Internetiturundus >> teeni raha internetis ja ela kuidas tahad", kuid  ka selle kohal asub päises 3 linki. Nende kolme internetiettevõtete nimed orgaanilise otsingu tulemusel paraku enam esilehele ei mahu või mingil põhjusel ei jõua ja otseloomulikult nad kasutavad otsingumootoriturunduse tasulist  võimalust ning märksõna "internetiturundus" abil positsioneerivad orgaanilise otsingutulemuse kohal lehe päises.

Kuidas strateegiline optimeerimine võiks toimuda?


Kui koduleht on optimeeritud ja tasuta turunduse võimalused juba ammendatud, siis tuleks mõelda ka nende võtmesõnade peale, mida osta, eriti relevantseid märksõnu või fraase, mis orgaanilise otsingutulemusel panevad konkurendi kodulehe esilehele. Kui esilehe pärast käib tihe rebimine (näiteks toodud pildil  võisite näha), siis sellises olukorras polegi muud võimalust. Teinekord võib olla vägagi mõistlik panustada just mõne vähem levinud võtmesõna otsingumootorile optimeerimisele ja tähtsam võtmesõna osta tasu eest.

Otsingumootoriturunduse abil saab lõigata minimaalse raha eest maksimaalset tulemust, selleks tuleb läbi mõelda taktika, milliste märksõnade abil saadakse orgaanilise otsingutulemuse esikümnesse, milliste märksõnade abil tuuakse kodulehele lisa veebiliiklus. Ka tuleb arvestada, et konkurendid kasutavad samu märksõnu, siinkohal aitab kõige enam põhjalik analüüs ja strateegiline optimeerimine. Aga kas tasuliste märksõnade abil dubleerida orgaanilist otsingutulemust olukorras, kus teie koduleht tuleb orgaanilise otsingutulemuse esikümne hulka, on juba n-ö maitse küsimus. Topelt ei kärise printsiip ei pruugi anda soovitud tulemust, kui inimene näeb sama ettevõtte nime, kas ta klikib  siis mõlemal lingil, on nagu kohvipaksu pealt ennustamine ja mis lisaväärtus sellel oleks.

Internetiturunduse taktika ja prioriteedid sõltuvad eelkõige rahalistest võimalustest, kogemustest ja otsingumootoriturunduse töövahenditest ning kas teil on piisavalt aega õppida neid efektiivselt kasutama. Võimalik, et mõistlik on osta professionaalset otsingumootoriturunduse teenust ja alustada kasvõi sellest, kuidas valida sobivaid märksõnu ja fraase. Kuivõrd üle 70% inimestest kasutab toote või teenuse leidmiseks otsingumootorit, siis otsingumootoriturundus on väga oluline turundusstrateegia, kus otsingumootor tekitab turu ning samas ühendab ostja pakkujaga kohe, kui ostjal tekib vajadus. Selleks on vaja otsingumootorites omada head positsiooni.

Eestis enim kasutatav otsingumootor on Google: Top Sites in Estonia.


Kui otsingumootoriturundus tundub huvitav, palun võtke ühendust kontaktil.

Veel lugemist:
Google TOP 10
Enter keyword
Internetiturunduse teenused
Internetiturunduse koolitus
Otsingumootoritele optimeerimine SEO
Märksõnade analüüs
Kodulehe tegemine
Kodulehe loomine
Müük internetis
Testi konkurenti

Bookmark and Share
Excellent SEO

Internetiturundus Excellent SEO