13. mai Facebook´i saladused

Heidame pilgu ajaloole ja uurime, kust sai sõbraraamat nime? Kust on tegelikult pärit populaarne idee? Kes kasutas seda juba enne kui sündis tuntud Facebooki looja Mark Zukenberg?


Facebooki saladused


Kas Mark Zukenberg on Facebooki looja või oli idee juba varem olemas?

Mark Zukenberg ei leiutanud Facebooki, vaid võis võtta oma internetivõrgustiku idee aluseks rahva seas juba 70ndal levinud märkmiku. Veel ei olnud internetti, aga juba iga Eesti tütarlapse laual või taskus oli "facebook", mis oli tuntud märkmik oma sõpruskonna ja huvide väljendamiseks. Kui täna saame Facebooki kasutada läbi nutitelefoni igal hetkel, siis tolla levinuim "facebook" formaat oli A5, s.o mõnevõrra väiksem mõõt kui täna tuntud iPod.

"Facebook" Eestis aastast 1930


Facebook oli Eestis olemas juba 40 aastat tagasi, mis muutus üha populaarsemaks ning saavutas haripunkti 80ndaks. Seetõttu eestlased kasutasid näguderaamatut juba enne Zukenbergi sündimist. Vanimad kinnitused pärinevad 19. sajandist ja kuulusid baltisakslastele. Need võimaldasid jälgida isiku elukäiku, sõpruskonda, milles soovituse sarnased sissekanded võisid avada nii mõnegi suletud ukse. Kuid arvukamalt hakati neid eestlaste seas kasutama 1930. aastatel. See sai alguse protestantlikult saksamaalt, hiljem levis Skandinaaviasse, kuid algselt levis vaid eliidi ja haritlaste seas. Alles eelmise sajandi algusest hakkas märkmik levima ka lihtrahva seas, kust see jõudis soome koolilasteni, millest kasvas välja eelkõige tüdrukute pärimus.

2004. aasta veebruaris alguse leidnud veebipõhine suhtlusvõrgustik Facebook oli tegelikult Salmik selle algsel kujul.

Salmiku ja Facebooki kontseptsioon on kui kaks tilka vett


Salmiku kasutajad jagasid seda oma sõprade vahel ja said lisada sel viisil sõprade postitusi, kleepida sõprade pilte, joonistada, kirjutada salme ja sõnumeid ja uuendada oma isiklikku näguderaamatut käest kätte põhimõttel, mis väljendas kokkukuuluvust.

Ela ilmas kui lind,
pea meeles ka mind
Lisaks sisaldas Salmik kohustuslikku infot kui seda oli sõbra sünnipäev, lemmikvärv, lemmiktoit, lemmikfilm ja palju teisi andmeid, need olid süstematiseeritud. Jagamine oli organiseeritud ning levis koolides sõpruskonna, huvigruppide, vanuse, klassi ja piirkonna järgi, aga ka sugulaste vahel.

Väga populaarsed olid ka ennustussalmikud. Sageli oli omanikul mitu salmikut ja neid avati aasta möödudes uuel kujul või kui see täitus. Mõnikord jagati lähedamate sõprade vahel üht salmikut ja tuttavatele teist versiooni, täpselt samal viisil võimaldab ka Facebook sõpru grupeerida ja jagada ning näidata kasutajate vahel erinevat sisu. Salmikute ja ennustus-märkmikute pidamine levis eriti tüdrukute seas ja salmiku sissekanded olid loov ja järjepidev tegevus.

Facebook, ammu unustatud Salmik


Salmik ei olnud nõukogude riiki illegaalselt sisse toodud rhyme book idee edasiarendus. Sest salmiku pidamine oli võimude poolt lubatud sotsiaalne tegevus, mis võimaldas huvilistel luua oma suhtlusvõrgustikke. Nõukogude Eestis toodeti mitmes värvis kunstnahast kattega kaetud ja jooneta märkmike, mida kasutati sotsiaalse salmikuna. 90ndate lõpus vajus see komme unustusse teadmata põhjustel, millest paljud tänapäeva noored ei ole kuulnudki.

salmiku kaunistusPildil: piltpostkaart (1982). Kauneid postkaarte kasutati sageli salmikute illustreerimiseks. Kui pildil oli "ebasoovitud" tekst, siis see eemaldati, lihtsalt pilt lõigati välja ja kleebiti salmikusse ilma tekstita.

Läbi salmiku olid noorte laste huvid ja areng jälgitav, alguses joonistused ja lihtsamad salmid, hiljem keerulisemad küsimused, veendumused ja teave sõpradest, tüdruku naiseks kasvamine, nö eluks ettevalmistus, mis vanemas eas muutus kujunduselt üha nõudlikumaks, sisaldas sotsiaalseid mänge ja need olid omamoodi suhtlusringid.


Esimestes klassides, 6-8 aasta vanuses peamiselt joonistusi sisaldavad märkmikud ja algselt ei pööratud tähelepanu soolisele erinevusele. 9-12 aasta vanuses lisandus küsimuste osa, sisaldas aforisme, vanasõnu, tsitaate, väga tähtis oli visuaalne külg ja sageli just selles vanuses poisid enam salmikut ei pidanud. Veelgi vanemas eas levis ka ennustuse märkmik, mida poistele enam ei jagatud. Salmikute pidamine oli nii massiline tegevus, et salmiku puudumine oli pigem erand. Täna võib öelda, et Facebooki pidamine on massiline tegevus, sest raske on leida õpilast, kellel pole oma Facebooki kontot. Eestis on juba 500 000 Facebooki kasutajat.

salmiku sissekanne
Pildil: salmiku sissekanne, 1992.

"Igal tüdrukul oli oma salmik ja neid lihtsalt anti teistele tüdrukutele ja harva poistele, et sinna midagi kirjutataks. Tavaliselt käis vahetus ikkagi oma klassikaaslaste seas ja lisaks siis sõbrannad, kes mujal koolides käisid. Ja mitu oli neid, sest vist oli igas klassisi uus," kirjutas Ene, K. Tallinnast, 4. märts 2013.a. Tavaliselt salmik võeti koju kaasa mitmeks päevaks.

Ela ilmas õnnega,
peksa poisse panniga
Salmiku avalehe sissekande tegi salmiku omanik, joonistas mõned pildid, kirjutas oma sünnipäeva, lemmik värvi, muusika, lille, toidu, lemmiksalmi, jpm. Seda sama eeldati sõbralt.

Salmid olid sageli õpetliku või humoorika sisuga: "Kui oled noor, siis näpi õisi, kui vanaks saad, siis tüssa teisi!" "Ela ilmas kui lind, pea meeles ka mind," oli niivõrd kuulus, mis salmikus kordus läbi mitme sissekande ehk kogus "like". Kande eesmärk ei olnud kirjutada ainulaadselt, vaid populaarseid salme, mis meeldisid paljudele, aga see oli ka kujunduslike elementidega isikupärane omajoonistus. "Ela ilmas õnnega, peksa poisse panniga," levis vanemate tüdrukute seas. Millised salmid olid sinu sõprade seas populaarsed?

Kust sai sõbraraamat nime idee?


Facebooki loojana on kõige tuntum Mark Zuckenberg ja maailma suurim suhtlusvõrgustik loodi algselt kinniseks suhtlemiseks. Facebook kandis algselt nime "sinu näo raamat", millest hiljem sai "näoraamat" ehk facebook. Facebooki kui "sõbra raamatut" on varem sõna sõnalt kasutatud Soomes, kus 50ndal hakkas salmikuid asendama juba valmis kujunduse ja "Ystäväni kirjat" tekstiga valmistrükitud sõbraraamat (eesti k "Sõbra raamat") ehk salmik.   



Bookmark and Share

Kommentaarid: 0

Email again:

Lisa kommentaar