19. okt Kataloog NETI.ee kiire allakäik

NETI veebikataloog on aastaid seisnud Eesti veebilehtede külastatavuse esikohal. Kuid viimase aasta jooksul on NETI püsivas vabalanguses ja on vaid päevade küsimus, millal Delfi paiskab NETI esikohalt.


Kataloog NETI.ee kiire allakäik


NETI veebikataloog on aastaid seisnud Eesti veebilehtede külastatavuse esikohal. Kuid viimase aasta jooksul on NETI püsivas vabalanguses ja on vaid päevade küsimus, millal Delfi portaal paiskab NETI esikohalt.

kataloog Neti.ee

NETI tähistab täna oma 15-aastpäeva, mille puhul oli nende esindaja ETV saates Ringvaade. Anu Välba küsis NETI esindajalt: "Kas seda otsingumootorit üldse veel keegi kasutab?" NETI esindaja Kain Kalju väitis, et neil on 400 000  külastust päevas. Mis ei vasta tõele.

Kui me võtame aluseks ainuüksi tns metrix andmed, siis selle põhjal saab neti äripäevas 320 000 ja puhkepäevadel vaid 230 000 külastust. Ei tule siit  kuskilt 400 000! See number on tõenäoliselt veelgi väiksem, kuna tns metrixi puhul läheb arvesse iga külastus, kui sama inimene kasutab erinevaid veebilehitsejaid või arvuteid. Inimesi võib reaalselt selle numbri taga olla 250 000 -260 000 päevas. Selleks annab alust ka Alexa.com statistika: Alexa graafika

Neti allakäik traffic rank alexa.com

Neti allakäik pageviews alexa.com

neti.ee pageviews user

Kui me 1. septembril 2010 tõime välja Eesti top saitide Alexa pingerea, siis NETI seisis Alexa tabelis 7. kohal. Tänaseks NETI on langenud 10. kohale ja toimub vabalangemine.

Neti alexa.com ee site top 10

Kui võrrelda tns metrixi nädala statistikat eelmise aasta sama aja andmetega, siis NETI kataloog sai tollal 1,1  miljonit külastust nädalas.

tns metrix neti.ee 2010 week 41

Seevastu täna saab vaid 0,8 miljonit külastust nädalas. Langus on silmnähtav ja kiire. Eriti hästi saab sellest ülevaate Alexa andmetest.

tns metrix neti.ee 2011 week 41

NETI kiire allakäik ei ole kuulujutt, vaid tõsiasi, mis põhineb statistikal. Mõõdetud andmetes esineb kindlasti erinevusi, mis oleneb mõõtmise mudelist, kuid NETI trend on selgelt negatiivne mitmetes kategooriates ja kõigi mõõtjate andmetel.

Delfi on astunud NETI kandadele ja on vaid aja küsimus, millal Delfi edestab NETI kataloogi näiteks tns metrixi andmetel. Eelmisel nädalal, 41-nädala seisuga oli vahe vaid tühine 15 000 külastajat! Delfi hingab NETI kuklasse. Tõenäoliselt toimub positsioonide vahetus juba selle aasta novembris. Aga saame näha.

tns metrix estonia sites top 15

Miks ikkagi on NETI allakäik nii kiire?


NETI ärimudel ei ole kunagi olnud otsingumootor, kuigi mõned peavad seda ekslikult otsingumootoriks. NETI püüdis eelmisel aastal üllitada laiendatud otsingufunktsiooni kasutades Googlet. Kuid NETI on algeline infokataloog. Samas Eesti tingimustes omab see kahtlemata oma kohta ja väärtust, kui inimest huvitab ülevaade mõne valdkonna tegijatest ning nimekiri. Kuid samad andmed ja täpsema info saab ka kataloogist 1182. Mis on NETI eelis?

NETI annab viited. Kuid nende viidete töötlemiseks kuluv aeg sobiva info sõelumiseks ei ole infoühiskonna kiires elutempos mõistlik, seetõttu ei ole ka elujõuline ärimudel. Inimesed ei vaja ettevõtte nimekirju. Kogu otsinguturg on muutunud, tarbija muudab oma käitumist ja on avastanud oluliselt efektiivsema info töötlemise mudeli, milleks on märksõnad ja sisu ning otsingumootorid.

NETI demonstreeris saates Ringvaade, et nende kõige otsitum märksõna on hetkel "Evelin Ilves". Samas ei näidatud nimega seotud statistikat. Ilmselt on see antud juhul tuhat päringut või veel vähem.

Otsinguturul toimub kauplemine kõigi asjade või teenuste osas ja kõigi vahel, aga kui mitu korda kasutajad otsisid märksõna "Evelin Ilves" ei oma turunduse ega ka inimese jaoks mitte mingit väärtust. Kui me võtame aluseks Google statistika, siis Evelin Ilvest on igakuiselt otsitud 3600 korda! Kindlasti ei saa see number NETI puhul olla suurem, kuna Google osakaal Eesti otsinguturust ületab 80%. Seega võib märksõna "Evelin Ilves" olla reaalselt otsitud NETI-ist mitte enam kui 600 korda kuus.

Inimesi huvitab pigem see, millised on tooted  või teenused ja NETI seda teavet ei paku. Ettevõtte kataloog jääb ettevõtte nimepõhiseks. Kataloogi päringutulemus ei suuda konkureerida otsingumootori tulemusega. NETI kataloog ei ole Google otsingumootorile konkurent. Inimesed kasutavad Googlet info otsimiseks ja on avastanud, et see tulemus vastab nende ootustele. Google.ee on konkurentsitult Eesti kõige enim kasutatud veebileht, millele järgneb Facebook, YouTube ja Delfi. Tõenäoliselt jääb esikoha pärast võitlema kaks meediagiganti, milleks on Delfi ja Postimees, kord Vestmann peal ja Piibeleht all, siis jälle Piibeleht peal.

Aga NETI langeb veel enam ning lähiaastatel jääb jagama 4-5 kohta tns metrix Emori nädala pingereas.

Siiski jääb NETI ka müügimeeste töövahendiks, kuid tarbija  on sealt lahkunud ja paljud selle kataloogi unustanud või leidnud kasutu. Kui inimesel on NETI brouseri avaleht, ei tähenda see veel seda, et ta kasutab seda nagu Googlet.

Ükskõik milline ettevõtte registreerida NETI kataloogi, siis esimesed 3 päeva saab see sait veebiliiklust ja edasi on veebikülastused  pigem haruldus. Needki vaid müügimehed, kes koguvad e-posti andmeid, et saata teile spämmi.

Kui teie firmanimi langeb kokku teile olulise toote või märksõnaga, siis lingist tulenev kasu on vaid murdosa kogu SEO-turundusest, mida tuleb teha. Kas te sisestate oma veebilehe NETI kataloogi või ei sisesta, enam ei oma see tähtsust.
 


Bookmark and Share

Kommentaarid: 0

Email again:

Lisa kommentaar