15. nov Logo disain

Milline on hea logo disain?


Logo design ehk logo disain

 

Logo on reklaamija või toote nime eriline kujundus ja seetõttu logo disaini eesmärk on anda ettevõttest atraktiivne ja unikaalne allkiri.

 

Reklaam algab mitte firma nimest vaid firmamärgi kujundusest. Tähtsad on aistingud, mis nime ja logo tajumisel tekivad. Kas tahate proovida? Istuge mõnusalt diivanile. lõdvestuge, pange silmad kinni ja mida te näete? Mis teil pähe tuleb? Püüdke leida mõned sõnad või seosed, mis iseloomustavad teie firma nime. Püüdke leida mõni iseloomulik kujund, püüdke seda visualiseerida. Kui teil õnnestub luua kasvõi üks pilt, mis teil firmamärgiga tekib, olete te jõudnud suure sammu edasi, olete teinud avastuse tarbija kujutluse nägemisel. Hea logo disain eeldab head vaistu, arenenud esteetilist kujundit, head maitset, oma lugu, vastava valdkonna tundmist, kujundaja abi kasutamist. Väike osa on ka heal õnnel või ideel. Kas te saate selle idee või ei leia.


On olemas palju võimalusi, kuidas ennast reklaamida heli abil. Aga pange tähele käitumist, kui te lähete veebilehele või avate ajalehe või vaatate tänavareklaami. Siis mida te kõigepealt vaatate? Pilte! Eks ole. Te ju ei mõtle, et kõigepealt loen läbi tekstid ja siis vaatan pilte. Kui te raamatu avate, ka siis vaatate kõigepealt illustratsiooni ning pärast seda loete teksti. Pilt on loonud selleks ajaks teie mõttesse visuaali, ettekujutuse sellest, mis juhtuma hakkab. Te asute lugema teksti, et jõuda kaasahaarava süžeeni, mida kujutati pildil. Ükstapuha mida te ei tee, saate esmamulje vaatlemise teel. Teie mälus seostub seik, mis saab verbaalselt kinnituse.


Samal viisil aktiveeritakse logo abil aktuaalne kujund. On palju viise, kuidas luua logo disain, kuid kindlasti käivitab see teie hoiakud. Logo ei pruugi olla esimene element, mida te reklaamides märkate, sest logo konkureerib reklaamil kujutatud teiste piltide või fotodega, küll aga on logo esimeste seas, mida te märkate ja mis seostub teil firma nimega ning aitab kinnistada margiteadvust ja tõhustab tarbijamälu. Hiljem on tarbijal lihtsam teavet analüüsida. Kui te räägite coca-colast, siis teie silme ees tekib sellest ettekujutlus. Kasvõi värviskeemi põhjal. Kui me räägime coca-colast, siis me ei mõtle rohelisest värvist, kuna sümbol on punane või punane-valge värviskeem, mis on järjekindel kõigil firma toodetel, pakenditel, reklaamidel. Veel enam, see on hästiloetavas fondis, originaalne ja meeldejääv disain. Kui teilt küsitakse, nimetage mõni isik, kes seostub coca-cola tootega, siis teile ei meenu kedagi; võibolla jõulumees, aga teile meenub logo disain. Hea logo on kõige alus. 

 

Logo disain on tegelikult terve teadus, mis algab erinevate ideede genereerimisest ja mis kannab firma identiteedi tunnuseid. Logo ideede väljatöötamine ei ole nali, kuigi vahel väike huumor aitab asja näha värskest perspektiivist. Logo disaini loomisel tuleb kasutada praktilist meetodit. Hea idee ei pruugi olla kohe ära tuntav: "Heureka!" Vaid sageli kulub hea idee leidmiseks pikki päevi, tuliseid vaidlemisi, aga logo loomine on loomulik protsess. Tuleb jõuda äratundmisele: see on hea idee! Samas idee iseenesest ei maksa midagi. Kas logo paelub tarbija tähelepanu, kui ta seda näeb esimest korda. Kas see meeldib disainerile, omanikule või meeldib tarbijale? Kas ta oleks ise selle idee peale tulnud? Kui unikaalse ideega on tegu? Kas see sobib kokku firma strateegiaga? Kas seda ideed saaks kasutada põlvest põlve, on sellel pikk eluiga. Kõik need ja paljud teised küsimused tuleb läbi mõelda. Hea idee on kindlasti eristatav, hästi läbimõeldud toote omadustega, arvestatud tarbija taju, millisena ta kaupa või teenust soovib osta.

 

Disainerid on need inimesed, kelle töö tulemusel saab logo tellija enda käsutusse logo disaini ehk valmis materjalid. Logo design või logo disain on tegelikult visuaalne pilt. See võib olla kolmemõõtmeline, aga see on kujundus, mida tarbija näeb firma reklaamis. Helireklaamis, näiteks raadioreklaamis on selleks signatuur või audiorida, mis koosneb helitaustast, heliefektidest, mis kõik peab looma teatud kujutluse mingist tootest ja firmast, toote olukorrast. Helireklaami visuaal väljendub helikeeles ja moodustub vaimselt pildi kujul. Logo on palju selgem visuaal, millele on antud iseloomulik suurus, font, värv, situatsioon, oma lugu või ajalugu, proportsioonid, sümbolid, stilistika jpm. Millest tekib vastuvõtja teadvuses kujutlus. Inimene vaatab pilti, loeb sõna ja mõtleb sõna tähendust. Juhul kui üks nendest osadest peaks ebaõnnestuma, on kogu logo disain nurjunud. Kui teil on logo font, aga pilt on arusaamatu. Kui teil on selge pilt, aga ei seostu logo nimega. Kui logo sümbol või värvid ei haaku tarbija tajudega, on logo disain ebaõnnestunud. Kindlasti ei tohi eksida värvipsühholoogia reeglite vastu. Vahel kohtab logo, millest on raske aru saada. Järelikult, see ei ole mõeldud teile? On küll. Aga kahjuks ei ole seda suudetud arusaadavalt visualiseerida. Logo on kahtlemata pilt, aga pilt peab apelleerima inimese psühholoogiale, milline on logo disaini idee.

 

Praktikas on logo disain eriliselt kujundatud firma või ka toote nimi, mis võib olla firmamärgiks või ka kaubamärgiks.


Logo kannab ka juriidilist õigust. Logo esitletakse kõigis kohtades ja selle kaudu omistatakse firma individuaalsus. Logo on justkui firma DNA kood, mis kannab firma identiteeti ja individuaalsust, mis peab tagama kiire äratundmise tarbimissituatsioonis. Logo on reklaamija või toote nime eriline kujundus ja logo disaini eesmärk on luua ettevõttele atraktiivne ja unikaalne tunnus. See peab olema individuaalne, suutma firmat eristada teistest ja võimaldama kiire äratundmise, mistahes olukorras ja mistahes tarbimiskohas.


Heal logol on võime parandada logo sõnalise teabe mälu, kui see esitatakse koos pildiga, ka juhul, kui see pole illustratsioon, vaid on lihtsalt tüpograafia kui ainulaadne font. Kõige efektiivsemad logod on koos mingi konkreetse pildiga hilisema mäletamise seisukohast, mistõttu tasub eelistada sümbolite kasutamist. Katsed on kinnitanud, et ainult sõnalised logod on vähemefektiivsed. Sõna ja pilt ei pea asetsema lihtsalt kõrvuti, vaid teatud vastasmõjus, see olgu pingestatud sõna ja sümboli vahekord.


Logo disain on õnnestunud, kui firma nimetus on piisavalt konkreetne, et seda visualiseerida graafiliselt ning seostub tegevusvaldkonnaga. Kui soovitakse head mäletamist, siis efektiivne logo disain kujutab mõnda tähte objektina, eriti olukorras, kui pildi abil edastatakse tähenduslik seos. Nii saavutatakse suhteliselt kiirelt firma nime mäletamine tarbija poolt. Nii et kui te soovite head graafilist lahendust, siis kõige efektiivsemad on sellised graafilised lahendused, kus sümbol või graafiline pilt on sisuliselt seotud firma tegevusega. Seetõttu meie logo "d" tähel paikneb luup, mis sümboliseerib otsingut. Algselt leidis luup kasutust optika valdkonnas, kuid tänases ühiskonnas sümboliseerib luup otsingumootorit.


Aegade jooksul paljud esemed ja sümbolid on saanud üldisema, abstraktse või uue tähenduse, lisaks sellele, mis neil oli otseselt. Mõnede objektide tähendused saavad alguse antiikajast ja nende graafiline kujutamine ei ole juhuslik. Seetõttu logo sümbolite valik tuleks jätta logo disaineri ja reklaamipsühholoogidele, kuna sümbolid kannavad tähendust, mida peab tundma. Sümbolite oskamatu kasutamine võib põhjustada ebameeldivust, eri situatsioonides, kultuurides ning religioonides.


Paljud ettevõtted on oma vana logoga nii ära harjunud, et ei julge seda uuendada ja värskendada. Õigesti teevad need, kes kasutavad spetsialistide abi. Logo asendamine mõne teise logoga võib samuti põhjustada tarbijates negatiivseid tundeid. Sel juhul on mõistlik arvestada tarbija käitumist ja suhtumist. Üks selline musternäide on Citymarketi logo disain. Pärast seda kui Kesko omanikeks sai ICA, vahetati Citymarketi logo (ja kontseptsioon) RIMI vastu, mis tarbijates tekitas üsna suure pahameele. Citymarketi tarbijale RIMI ei meeldinud. Rimi lähtus Euroopa tarbija hoiakutest, kuid ei arvestanud eestlastega. RIMI maine oli Eestis üsna madal, teisalt RIMI hüpermarketi logo tekitas vastakaid tundeid tarbijates. Logo asendamine on alati riskantne tegevus, mis nõuab väga põhjalikku ettevalmistust.

logo design logo disain


Logo värskendamine, kui selle fookus on esteetiline, mõjutab tarbijat meeldivalt; eriti siis, kui vanem logo on nö ajale jalgu jäänud ja ei kanna läbi organisatsiooni identiteeti. Logo värskendamine ei pea kaasa tooma ilmtingimata uut kontseptsiooni või sõnumit, aga disain muutmisel peab tabama tarbija eelistusi. Hea on logo disaini värskendada nii, et see kannab endas ajalugu. Värske logo disain on võimalik siduda visuaalselt ajaloolise sümboliga.

Kui aga luua täiesti uus identiteet, siis ei ole tegu logo värskendamise, vaid uue identiteediga, koos kõigi sellest tulenevate mõjude ja võimalike kõrvalmõjudega.

Hea logo disain on selline, kuhu pole midagi juurde panna ega midagi ära võtta.   


Uuelt kodulehelt leiate täpsemat infot meie teenuste kohta
ning saate tutvuda tehtud töödega.
Vaata edasi siit: www.interneti-turundus.org


Kommentaarid: 0

Email again:

Lisa kommentaar