28. nov Google tahab kontekstist õigesti aru saada

Google tahab mõista konteksti. Kuidas seda reaalselt tehakse?

Google tahab kontekstist õigesti aru saada

 

Google algoritm on puhtalt matemaatiline valem, ometi me ei saa enam väita, et Google ei saa aru, mida me soovime või otsime internetist. Selleks, et pakkuda parimat vastust, peab Google mõistma konteksti.

 

Mida te mõtlete

 

Google püüab aru saada, mida te mõtlete. Asi pole mitte selles, mida te kirjutate otsinguribale, vaid Google eesmärk on „lugeda“ teie mõtteid. Üks asi on see, kuidas te ennast väljendate, teine asi on see, mida te kirjutate. Teisisõnu, kui te kasutate Google otsingut, küsige: kas Google sai aru, mida te mõtlete? Mitte seda, mis sõna te kirjutasite, vaid mis on selle kontekst, mida te tegelikult mõtlesite, kui te seda sõna otsite.

 

Selleks, et kommunikatsioonimudel Google ja selle kasutaja vahel töötaks, peab Google aru saama kohalikust keelest ehk suutma seda tõlkida, veel parem, oskama keelt. Keelebarjääri ületamine on esimene nõue. Kui keelt ei valda, et ole võimalik mõista ka konteksti.

 

Otsingu kontekst

 

Google püüab mõista konteksti väärtust. Mõelge, kuidas te suhtlete igapäevaselt teiste inimestega, ka võõraste inimestega. Näiteks kui te seisate Tallinna trammipeatuses ja küsite: "Vabandage, millal väljub järgmine?" Siis on te eeldate, et teile vastatakse eesti keeles ja eeldate, et vastus on konkreetse trammi väljumise suhtes. Te loodate ilmselt ka seda, et kui te küsite "Kui palju maksab pilet?", siis vastus puudutab trammiga sõitmist. Te eeldate saada täpset infot inimeselt, kellelt te seda küsite ja loodate ta saab aru kontekstist, millest te kõnelete.

 

Kui nüüd Google otsingumootor ei saa aru kontekstist, siis muutub asi väga kummaliseks, võiks öelda, et isegi koomiliseks. Kujutage ette sama olukorda, kui teine pool ei mõista konteksti.

 

Te ütlete: "Vabandage, millal väljub järgmine?"

Google otsing: "Järgmine lend väljub kell pool kaksteist Lennart Meri Tallinna lennujaamast."

Teie: "Kui palju maksab pilet?"

Google: "Mängu pileti hinnad on madalad ja te saate neid osta kohapealt, A. Le Coq Arenalt." 

 

Konteksti tajumine on täpisteadus ja seda pole lihtne matemaatilise valemi abil teha. Kui juba inimesed räägivad teineteisest mööda, mis siis arvutitest rääkida. Sellele vaatamata on Google konteksti mõistmisel silmnähtavalt edasi arenenud, et Google ei väljasta enam igasugust jama, vaid vastus on asjakohane ja inimene saab seda, mida ta otsib.

 

  • Keel. Mida tähendab keel otsingus? Keeleoskus on äärmiselt tähtis signaal, millest sõltub kontekstist arusaamine. Kui te tipite otsingusse sõna eesti keeles, aga Google pakub tulemuseks listi, mis sisaldab sarnaseid, kuid sõnu tundmatust keelest, siis te loobute üsna kiiresti Google kasutamisest.
  • Geograafia. Kui te otsite pizzat, aga teile kuvatakse Itaalia pizzad; siis te jõuate enne Itaaliasse, kui need kohale toimetatakse.
  • Päring. Kui te ütlete Googlele, et te otsite lauamängu ja see küsib, millist te soovite ning annab lauamängu asemel koroona, siis te olete üsna pahane. Kooroona on küll tore mäng laual, aga lauamängu all te peate nähtavasti silmas tsirkuse sarnaseid tooteid, mis papist ja laual mängimiseks.   

 

Personaliseerimine (isikupärane, isikuomane, isikupäraseks tegema)

 

Otsingu kvaliteedi teine oluline tegur on mõista tausta, mitte üksnes konteksti, vaid ka tausta! Iga kontekst võib kanda eneses ainuomast tausta, mis seondub üksnes selle sisuga. Millest ollakse huvitatud? Millest hoolitakse? Mida kasutatakse regulaarselt? Lisaks eelpool mainitule, üritab Google personaliseerida otsingutulemust spetsiifilisel moel:

 

Google lähtub teie päringute ajaloost. Otsingutulemust püütakse kuvada lähtudes otsija isikupärasest huvist, mis arvestab varasemat konteksti, päringuid ja klikke. See tähendab seda, et Google jätab meelde teie eelistused. Isegi siis, kui te kustutate veebilehitsejast ajaloo, siis personaalne ajalugu saab talletatud ja järgmine kord, kui sama IP teeb Googles uue päringu, toimub mälu värskendamine. Google jälgib mustrit, milliseid on külastajale huvipakkuvad teemad ja "eelistab" pakkuda välja need teemad, mille vastu külastaja kipub huvi tundma. Google toob siinkohal primitiivse näite, et kui külastada sageli "apple" tulemusel põllumajanduse veebilehti, mitte arvutitootja "Apple" veebi, siis näidatakse külastajale arvuti asemel õunasorte. Kui te olete arvutist välja loginud, siis kohaldatakse personaalseid otsingutulemusi veel 180 päeva pärast arvuti uuesti käivitamist anonüümsete cookide põhjal. Google teab väga hästi, mida te otsite ja millised teie huvid on. Seetõttu on sageli ka nii, et kui kaks erineva huviga inimest otsib sama märksõna, näitab Google neile isikupärased SERP-lehe pingeread. Kui turundaja arvab, et ta on Googles esimene, siis see ei pruugi olla nii, kui sama märksõna otsib mõne teise valdkonnaga vastu huvi tundev isik. Isikliku pingerea määrab üha enam ära personaalse arvuti poolt sooritatud otsingu-muster. Lihtsalt öeldes, põllumeestele õunad ja IT spetsialistile Apple!

 

Sotsiaalsed sidemed. Google suudab arvestada ka teie kogukonna huvidega, et pakkuda teile isikupärane otsingutulemus, mis vastab sõprade, perekonna ja teiste tuttavate isikuomaste huvide konteksti ja taustaga. Google +1 nupp on üks selline leiutis, mida on keeruline üle kavaldada (koos sõprade või tuttavatega), et manipuleerida otsingutulemust. Google ei võta arvesse klikke +1 nupul, kui seosed on nähtavad. See on asja üks külg. Teine külg seisneb selles, et pakkuda teile sama kvaliteetset tulemust, mida teie sõbrad ja perekonnaliikmed on netist avastanud. See on ju päris tore! Kui keegi sõber leiab väärtusliku info ja sama tulemus antakse ka teile! Google on võimas tööriist. Google teab meist enam, tunneb meie harjumusi enam, kui me ise teame või oskame arvata.

 

Läbipaistvus ja veebilehitseja seaded

 

Kui hästi personaliseerimine ka ei ole tänaseks välja arendatud, soovib Google anda parimaid otsingutulemusi, mis on selged (läbipaistvad) ja mõtestatud. Läbipaistvus ei ole marginaalne, teisejärguline lisaväärtus, vaid Google prioriteet. Mis paljudel juhtudel võib olla kriitilise tähtsusega, et anda õige vastus. Samas Google ootab, et ka otsingumootori kasutaja seadistab oma veebilehitseja setingud (sh keel). Google möönab, et lihtsalt mõned inimesed eelistavad internetis jääda anonüümseks, mis tähendab seda, et teada on internetikasutaja riik, aga mitte tema täpne asukoht. Geograafiliselt annab riigi tasand inimesele märkimisväärselt enam privaatsust kui seadistada linn või koguni täpne aadress.

 

Google personaliseerimise filosoofia

 

Google tahab teile pakkuda parimat vastust, mis internetist saada on, seetõttu otsingutulemus võib sisaldada mõningaid sõprade, sugulaste, tuttavate personaalsed eelistusi. Google möönab, et otsinguteadus ei ole veel nii kaugele arenenud, et otsingu puhul lähtuda üksnes isikupärasest kogemusest. Kuidas teha kindlaks, et lugejale pakub huvi üksnes Postimees ja mitte Delfi? Isegi siis, kui Google saab teada teie personaalse eelistuse, mis teile kõige enam meeldib, tahab Google pakkuda infot erinevatest arvamustest ja allikatest.

 

Google lähtub veel vaatevinklist, et see mida kasutaja otsib, on mõnikord eksitav või ekslik ning seetõttu peab Google võimaldama alternatiive. Näiteks: "Search Marketing Expo, the Southern Motocross Club, Santa Maria Airport (SMX), the Samsung SMX F50 camcorder, the North Legion SMX snow bike, the Honda SMX, SMX optics, the SMX 22 submarine, SmX Cinema Solutions," või midagi veel sarnast. Seetõttu algoritm on spetsiaalselt kohaldatud nii, et kokkulangevuste puhul sisaldab otsingutulemus „ekslikku“ valikut. See on peamine põhjus, miks vastus sisaldab mitut konteksti.

 

On selge, et personaliseerimine on oluline trend internetis, mis on kasulik kõikjal maailmas ja Google arvates on oluline olla veendunud, et nad on õigel teel. Google näeb siin suurt potentsiaali, et paremini mõista, mis inimestele korda läheb.

Kommentaarid: 0

Email again:

Lisa kommentaar