17. sept Värv reklaamis

Värvi mõju tarbijale. Kuidas valida õige värv?


Värv reklaamis


Värvi mõju tarbijale. Kuidas valida õige värv?


Hea logo kujundus on väga oluline iga ettevõte jaoks, kes soovib luua oma brändi, kuid väga tähtis on selle juures kasutada õigeid värve. Kui sul on hea idee, siis järgmine samm on valida õige värv(id) firma logo, veebilehe ja toodete kujundamisel. Identiteedi ja reklaami kujundades tuleb mõelda, mis on firma väärtused ja tähendused ja siis valida sobib värv. Miks?

Meid ümbritsev maailm ei ole must valge, vaid me tunnetame seda läbi värvide ja teatud värve seostame teatud emotsioonide, tunnustega, mistõttu erinevate värvide suhtes tekib erinev emotsioon. Värvid mõjutavad inimesi sõltuvalt nende vanusest, kultuurist, soost ja kasvatusest. Sihtrühmaga efektiivseks suhtlemiseks tuleb kasutada värve targalt. Tähtis on teada värvide tagamaad ja tausta. Värvil võib olla kultuuriti erinev lugu,
vrv

mida ta inimestele tähendab, kandes endas mingit kindlat emotsiooni või ajalugu, samas see muutub aja möödudes. Tähtis on oma sõnumit paremini esile tuua, mida värvid võimaldavad teha. Värviomadusi tuleb arvestada firma identiteedi ja toodete kujundamisel ning reklaamimisel, et muuta toode ja firma tarbijale meelepärasemaks.


Värvide tähendused ja põhilisemad värvitoonide seosed


Sinine


Sinine on firmade puhul levinud lemmikvärv ja sellel on oma kindel põhjus. Sinise värviga seostatakse autoriteetsust ja väärikust, turvalisust, truudust, intelligentsust, tasakaalukust ja töökindlust. Seetõttu on sinine populaarne värv.

Sinine on taevas ja meri. See tekitab rahu, mõjub rahustavalt, vaigistavalt; sama tunnet saad kogeda mere rannas.

Kui valida sügavalt sinine värv (nn ookean värv), siis selle värvi omadused on: tõsine, akadeemiline ja analüütiline.

Kui soovite jahedust, siis oleks mõistlik valida helesinine. See annab värskustunde, mõjub värskendavalt ja rahulikult.

Sinine on parim värv lennuettevõte, lennujaamade, kliimaseadmete puhul. Hea värv kruiiside ja meresadamate puhul. SPA hotellid ja tooted puhul helesinine, kergelt intiimne tunne. Kindlasti mineraalvesi. Samas sinine ei sobi paljudes toiduainetes, kuna mõjub söögiisu pärssivana.

Sinine on ka lemmik värv meeste seas, ning seda peetakse mehelikuks värviks. Sinine värv sobib konservatiividele. Unistused seostuvad samuti sinise värviga. Sinine meeldib introvertidele, mistõttu selles grupis esineb vähem impulsiivseid tarbijaid. Sinise värvi puhul on reegliks püsivus. Tumesinine värv tähendab kohusetundlikust, aga ka organisaatorivõimekust. Neoonsinine sobib elektroonikaseadmete puhul ja reklaamides.

Sinine toimib hästi ka pastelsetes toonides.

Globaalselt edukas sinise ja punase kombinatsioon on ameerika, norra või briti lipuvärvid. Sellega kaasneb ka kolmas värv ümber nende, neutraalne (nt valge), mis toimib kõige paremini.

Roheline


Roheline on seotud looduse, keskkonna, öko, tervise, värskusega ja tähendab lojaalsust, aga ka raha ja rikkust.

Roheline on väga rahustav, silmi lõõgastav ja looduse värv. Samuti rahu ja harmoonia värv. Rohelise eluviisi sümbol. Rohelist kasutatakse mentooli sisaldusega tubakatoodetel. Roheline värv sobib nätsu, aga ka karastusjookide puhul.

Tumeroheline on leidnud kasutust finants-ja panganduses.

Kerge, oliivroheline sobib kasutada raviomaduste puhul.

Avatud suhtlejad ja seltskondlikud tarbijad eelistavad rohelist. See sihtrühm peab oluliseks seda, mida teised nendest arvavad. Nad püüavad elada eeskujulikult, saavutada maksimaalselt kõrgeid tulemusi ja koguda raha. Rohelist eelistavad tasakaalukad, kuid roheline meeldib ka hüsteerilisele inimesele. Näiteks sinaka varjundiga roheline värv meeldib neile, kes teistega hästi läbi ei saa. Nad on isepäised, samas maitsekad, aga väga tundlikud.

Punane


Punane on väga intensiivne ja soe värv. Seda kasutatakse sageli kui tuleb esindada soojust, kirge, erutust, kiirust ja jõudu.

Punane värv sõna otseses mõttes "karjub näkku" ehk on väga pealetükkiv. Kasutage seda, et köita tähelepanu ja rõhutada tähtsust. Punane tähendab ka julgust, vaprust, ohtu, sõda ja energiat (mitte roheline energia).

Seetõttu kasutatakse punast sportautode (Ferrari punane), kosmeetika puhul (huulepulgad), kirgliku armastuse ja ohtlikke või ekstreemspordi korral. Punane on vere sümbol. Punane sobib lihatoodete reklaamides. Punast värvi bänner on reklaamides intensiivsem kui teised värvid, kui on vaja veebikülastaja pilku püüda.

Punane on ka õnne värv (hiinlastel) ja on värv sündmuste tähistamise korral ja heaolu värv.

Punane on aktiivsete inimeste ja ekstravertide värv. Punast armastab vitaalne ja agressiivne sihtrühm. Kes reageerivad kiiresti, annavad kergelt hinnanguid, kuid on üsna muretud. Punase värvi puhul süsteemi loomine ei pruugi lisada väärtust, pigem ebaühtlus ja mittesümmeetrilisus. Punasest mõnevõrra peenetundelisem segment eelistab purpurpunast, nad võivad olla üleolevad (varjatult). Range kontrolli ja kasvatuse all kasvanud inimesed eelistavad punakaspruune toone. Seetõttu leiab punakaspruune toone just advokaadibüroode, audiitor- ja raamatupidamisega seotud firmade puhul. Sõnum on lihtne: kõik rangelt kontrollitud.

Kollane


Kollane värv on õnnetunne, erutus, energia ja rõõmsameelsus. Kollast valivad ka rõõmsameelsed inimesed, seetõttu sobib optimistlike toodete puhul.

Kollane on tähtsuselt teine värv tähelepanu köitmiseks. Kui te kasutate seda koos punasega, on teil võimas värvilahendus, näiteks nagu Shell või McDonalds, mis peaks aktiveerima tarbijat. Post-it on kollane, kuigi hiljem tuli turule ka roosa ja roheline märkmepaber neile, kellele kollane ei meeldi; siiski kollane on eelistatud post-it.

Sügav, erekollane värv on kasutusel autoritasu, au ja lojaalsuse puhul.

Kollane meelitab lapsi ja värvi kasutatakse sageli mänguasjade ja lasteaedade, hoonete puhul.

Samuti kasutatakse hädaolukorras ja ohu olukorra märgistamiseks. Liiklusmärgid! Kollane ja must kominatsioon on kõige tugevam silma stimulaator, tähelepanu äratamiseks. Kasutatakse ka radioaktiivsete ainete puhul. Energia tooted, veoautod, traktorid ja buldooserid on kollased. Energia joogid on kollased.

Kollast eelistavad intellektuaalid, geeniused või äärmustesse kalduv sihtrühm. Ajakirja National Geographic kollane raam on laialt tuntud bränd, intelligentsi värv.

Oranž


Oranž on soe, nn tsitruste värv ning kujutab tervist, aktiivsust, seostub päikesepaiste ja troopikaga.

Oranž loob stimuleeriva, elava, lõbusa ja põneva keskkonna. Oranž ei ole põhivärv, vaid punase ja kollase värvisüntees.

Oranž on tõhus värv tervislikku toidu, jookide, mänguasjade ja noortele sihitud toodete puhul. Sõbralike inimeste värv.

Roosa


Roosa ja nn lavendel seostub naiselikkuse, süütuse, romantika ja tervisega.

See meeldib väga peenest keskkonnast sihtrühmale. Roosa eelistaja on loomupäraselt punase eelistaja, kes tänu kaitstud ja hoolitsetud keskonnale naudib muretud äraolemist.

See on väga tõhus, et naiste toodete ja teenuste puhul, eksklusiivne spa naistele, kosmeetikatooted, pesu ja parfüüm.

Valge


Kujutage ette lund, inglid ja pruut. Mis need võiksid tähendada?

Valge esindab süütust, tänu, pühadust, puhtust, jahedust, ohutust, tervist, meditsiini ja neitsilikkust.

See on parim pulmade, heategevusorganisatsioonide, ravimite, madala rasvasisaldusega toitude ja piimatoodete puhul.

Tegelikult värviõpetuse teoorias ei ole valge värv, vaid valgus (valgus on heledus), värvitu kiirgus. Valget ei ole näha ka valguse murdumisel ehk vikerkaares 380-780 nm (vt all värvispekter, mida kõige otstarbekam on jaotada kuueks tsooniks).

vrvispekter

Spektrivärvid on värvitooni puhtuse hindamisel ideaaliks.

Mis CIE 1931. aasta otsuse alusel jagati kolmeks sõltumatuks värviks, mille monikromaatilised kiirgused on meile tuntud kui RGB-süsteem [Punane (R)= 700,0 nm; Roheline(G)=546,1 nm; Sinine(B)=435,8 nm]. See on aluseks värvide mõõtmisele ehk kolomeetriale. Kuid kunstniku lähenemine värviteooriale erineb füüsikust, sest kunstnik ei kujuta värve valguse abil, vaid valgust värvide abil. Kui primaarvärvideks on punane, kollane ja sinine, millede segamisel saadakse sekundaavärvid - oranž, roheline ja violett, siis primaarvärvidele nende vastasoleva sekundaarvärvi lisamisel moodustuvad tertsiaalvärvid. Punakaspruun, ookerkollane ja oliiv ehk hallikassinine. Kunstnike seas kõige tuntum värviring on Itteni 12osaline värviring, kuid valge on helendamise tarvis.
Itteni 12osaline vrviring

Diagramm: Itteni 12osaline värviring

Värviõpetuses mudelina kasutatav 12sektoriline Integreeritud värviringi 12 värvitooni on nimetatud eesti keeles järgmiselt:
 • K - kollane, sidrunkollane
 • O - oranž
 • OP - oranžpunane
 • P - punane, kinaver, zinnober
 • PP - purpurpunane, karmiin
 • PV - purpurviolett
 • V - violett (mitte "lilla", vaid violett)
 • VS - violettsinine, ultramariin, indigo, preisisinine
 • S - sinine, taevasinine
 • SR - sinakasroheline, türkiis
 • R - roheline
 • KR - kollakasroheline
Integreeritud värviringis (CMY) on lähtevärvideks sidrunkollane, purpurpunane (magenta) ja tsüaansinine (cyan). Intergreeritud värviringi võib vaadelda ka kui reastikku asetsevate spektrivärvide ühendamist ringiks purpurvärvide lisamisega.

Must


Müstitsism, mõistatus, formaalsus, tõsidus, tugevus, elegants, autoritaarsus, elukogemus, väljapeetus, surm, aga ka mõned kurjuse atribuudid on seotud mustaga.

Must on parim tausta või fooni kasutamiseks, eriti pastelsete toonide korral. Must muudab värvid intensiivsemaks.

Kasutades ainult musta värvi kui teie peamine värv, siis selle tähenduseks on elegants, tugevus, mõistatus. Filmitööstuses tuntud trillerid, õudusfilmid. Muusikatööstused ansamblitel. Matuse ettevõtted. Riide ja jalatsi tööstused, moe loojad. Luksuslikud kaubad, eriti prestiižemad luksuskaubad.

Must on tegelikult valguse puudumine ja mustasus näitab musta pigmendi sisaldust värvaine koostises. Musta kasvades värv muutub tumedamaks. Nii et värvil saab olla värvitoon, küllastatus (kromaatilisus ehk värvilisus, nt erk v puhas), mustasus ja tooni kvaliteet (heledus+küllastatus), mida kirjeldatakse näiteks valkjas, kahvatu, pastelne, hele, särav, erk tugev, sügav, tume, murtud, tuhm, hallikas (akromaatilisus). Värvi põhitunnusteks on värvitoon, valge sisaldus, musta sisaldus. Sellel põhineb värvi valem ja värvi definitsioon.

Violett


Violett on rikkus, luksuslikkus.

Violett on küllaltki vähe kasutust leidnud, kuna see võrreldes teiste värvidega tekitab suhteliselt palju lisaküsimusi, aga selle sümboolsed omadused. Violett sobib luksuskaupade reklaamimiseks. Eestis on käibel "lilla" puhul halvustav alatähendus.

Laiemalt tuntud Yahoo.com portaali violetne firma identiteet. Hea näide on muidugi uus Elioni logo.  

Hall, hõbe


Halli mõju on konservatiivsus, tujukus, masendus. "Hall argipäev" igav ja hall (kole).

Hõbe aga esindab tehnoloogiat, tipptaset, masinad ja rikkust ja elegantsi.

Seetõttu ei ole üllatav näha, et kõrgtehnoloogia ettevõtted kasutavad värvikombinatsiooni hõbe ja sinine.

Pruun


Lisaks rohelisele esindab loodust ka pruun, kuna seda värvi on maa ja puud. Pruun viitab hubasust, mugavust, kodusust.

See on parim värv restoranide puhul, looduslike või antiikmööbli ettevõtete puhul ja kõikide välishobide ja -harrastustega seotud teenuste ja toodete puhul.

Helepruun sobib paljude toiduainete korral, kui selle toode sisaldab värvi, näiteks nisu, jahu tooted, spagetid ja kartul.

Koos rohelisega sobib nn pakendiringluse või öko firmade puhul.

Kuid pruunil on ka paljud teised omadused. Ettevaatlikud ja umbusklikud inimesed armastavad pruuni. Samuti alalhoidlikumad.


Kokkuvõtvalt


Kokkuvõtteks esimese sammuna tuleb teada, milline on inimtüüp ja sihtrühm, kellele ettevõte on orienteeritud, siis arvestada, milline on toote või teenuse iseloom, selle omadused, ning siis valida sobivad värvilahendused. Kui sihtrühm on ettevaatlik ja eraklik, siis kahtlemata sobib pruun, seevastu näiteks seltskondlikust elulaadist sõltuvalt sobib pigem punane ja roheline värv, sõltuvalt seltskonna laadist ja eluviisist. Kui punane on meelelahutus ja populaarsus, siis roheline suhtlus ja asjalikkus. Tumesinine sobib pigem konservatiivsele sihtrühmale ja vastavaid teenuseid pakkuvale ettevõttele. Määratlematud toonid on vähe eelistatud ja mõjuvad koledalt. Ehk siis kas valge või hall, aga mitte selline värv, mille kohta on raske midagi öelda. Seda tuleb silmas pidada eriti pastelsete toonide puhul, sest need olgu tõepoolest pastelsed, mitte aga määrdunud toonid (kahvatud, tuhmid). Värvides peaks ettevõte visuaalne (nägemise kaudu tajutav) kujundus teadlikult arvestama, et värvilahendus on mõjus vahend inimese ärritamiseks (heas mõttes erutamiseks), erutuse taseme muutmiseks alates esimesest hetkest, kuid mitte unustama, et erutuse tõstmine üle teatud taseme aktiveerib ajus vältimisprotsessi, millega kaasneb negatiivne elamus. Väikesed erutustaseme hetkekõikumised üle normaalse nivoo omavad positiivset väärtust ja tagavad edu. Näiteks kui te oma veebilehe nupu "kliki siia" teete siniseks, siis mõjub see usaldusväärsemalt kui punast värvi nupp. Punane on väga tugev ärritaja, kuid selle "karjub näkku" sõnumi mõju võib tekitada negatiivse emotsiooni. Pealegi, roheline on juba "ON" nupp ehk tähendab "enter", aga punane "OFF" nupp. Kõik need küljed saab ja tuleb läbi mõelda.

Värviomadusi saate arvestada igal pool, logo kujundamisel, veebilehel, reklaamides, et muuta oma toode ja oma firma tarbijale meelepäraseks.Uuri lisaks kunstiring.

Kommentaarid: 0

Email again:

Lisa kommentaar