04. apr Mis on firma identiteet?

Mida sisaldab firma või ettevõtte identiteet ühe näite varal.


Mis on firma identiteet


Mida sisaldab firma või ettevõtte identiteet ühe firma näite varal.


Kogum visuaalseid vahendeid


Firma identiteet sisaldab endas palju enamat kui vaid ühtne disain ja visuaalne ettevõtte reklaam ning turundustegevus. Firma identiteet sisaldab muuhulgas suhtlemise põhimõtteid ja firma kultuuri, ajalugu, eesmärke ja strateegiat. Kuid esmalt tuleb luua firma identiteet vähemasti visuaalsel tasandil, mis aitab ettevõtet identifitseerida, firmat ära tunda. Sest nii on lihtsam teistest eristuda. Mis on need minimaalsed visuaalsed vahendid?

Kuidas anda firmast ettekujutust?


Esmalt kindlasti logo. Sest ilma professionaalse logota ei jää firmale suurt midagi peale nime, mille alusel kõrvalt on võimalik öelda, et see on just see firma. Logo on firma nägu, identiteet, mis aitab kõrvalvaatajale anda firmast ettekujutust. Kõigile meeldib suhelda inimestega kes näevad head välja. Samamoodi toimib ka logo. Kui see on näotu või üldse puudub, takistab see ettevõtte eesmärkide saavutamist. Õun jääb seni õunaks, kuni see pole saanud ainulaadset disaini. Mõni suudab vahet teha Kuldrenetil ja Tellisaarel. Kui ühes käes on Cortland ja teises Ligol, kuidas siis vahet teha?  Kui te näete "Apple" logo, on pilt kohe selge millega tegu on. Nii peab olema igal firmal "oma pilt" või veel parem "oma lugu" jutustada, mis kõnetab ja mida selgemalt ja tugevam see piltlikult on, seda parem firmale.

Milline on kõige parem identiteet?


Suureks kasvanud ettevõtted panustavad palju vahendeid firma sümboolika välja töötamisele ja arendamisele, kuivõrd tugev firma identiteet, eelkõige logo aitab tarbijal teha valikuid. Mida paremini see loodud on, seda kiiremini ja kindlamini kinnistub tarbijates ja aitab saavutada ettevõtte eesmärke. Kõige parem identiteet on disain, mis on silmapaistev, andekas ja tabav. Mis ütleb kohe ära, millega tegu on ja sööbib inimeste mällu.

Firma identifitseerimise vahendid


Kõik algab logo loomisest. Logo juurde läheb vaja teisi firma identifitseerimise vahendeid, milleks on kahtlemata reklaamid mitmel erineval viisil, mis lähtuvad logo kujundusest ja visuaalsetest sümbolite keelest, värvidest. Samal viisil luuakse firma ümbrik, kirjablankett ja visiitkaart. Need on esmased vahendid, sest nende abil suhtleb firma töötaja oma partneritega. Firmal võib olla korralik visiitkaart, aga ebaprofessionaalne logo. Samuti võib olla professionaalne logo, aga visiitkaart ei kannata kriitikat, jätab firmast vastuolulise mulje, kuna ei anna edasi ühtset identiteeti.

Seetõttu on äärmiselt oluline, et firma identiteedi loomise juures tuntakse ära firma olemus, luuakse selle juurde sobivad vahendid arvestades kogu identiteeti ja firma kultuuri. Visuaalselt annab selleks väga palju ära teha. Siinkohal tutvustame teile ühe näite varal firma identiteedi loomist ja kujundamist. Firma tellis meilt paketi "Logod 7 k". Selle alusel loodi ettevõtte sümbol, millest omakorda logo, hiljem juba ümbrik, kirjablankett ja visiitkaardid.  See on minimaalne. Paljud ettevõtted tellivad ka CVI ehk stiiliraamatu, milles on identiteedi kujundid veelgi täpsemalt välja arendatud, millised on fondid, värvilahendused ja teised disaini elemendid, nende mõõdud ja vahekorrad ning muud detailid ja kuidas tuleks seda kasutada. Tugev firma identiteet on ühtne tervik.

Firma identiteedi loomine


Ettevõte valis välja kujunduse paketi Logod 7 k ja saatis meile firma andmed ning  kirjelduse. Ühtlasi lisas tellimusele ka logo faili, mida varem kasutati.

firma identiteet enne uue logo lujundamistPildil: firma identiteet enne selle uuendamist.


firma logo kavandidEsimeses etapis luuakse logo kontseptsioonid, võimalikud visoonid, mis suunas võiks uus firma identiteet välja kujuneda.

Logod 7 k paketi puhul tegeleb projektiga 7 disainerit (millest ka nimi), kes koostavad koguni 8 unikaalset kavandit firma identiteedist
(kõrval: pildil näha kaheksast kavandist viis).firma identiteedi loomineEdasi kulgeb protsess sobiva kavandi välja arendamise suunas, selle kontseptsiooni lihvimise käigus viimistletakse ja kujundatakse logo detailid.

See võib kesta seni, kuni on saavutatud maksimaalne, võimalik tulemus; teisisõnu, kuni firma on 100% rahul.
Valmib firma uus logo (all pildil), mis saab kogu ettevõtte identiteedi aluseks.

uus logo on firma identiteedi alus


Järgmises etapis algab töö teiste firma identitifitseerimise vaheditega, mille juures luuakse ettevõttele ümbriku, kirjablanketi ja visiitkaardi kujundused.


firma ümbriku, kirjablanketi ja visiitkaartide loomineKa ümbriku, kirjablanketi ja visiitkaartide kujundamisel luuakse mitu erinevat kontseptsiooni, mille vahel valida; ja pärast seda toimub töö detailide juures, mille tulemusel valmib uus kujundus, mis peab toetama kogu firma identiteeti.

Disaini käigus lisatakse veel teisi olulisi andmeid, näiteks kui logo juures soovitakse hüüdlauset (slogan) eraldi kasutada, siis nüüd lisatakse see soovitud vahendile parimas asukohas (vt allpool visiitkaarti). Samuti võib selles etapis lisada juurde muid huvitavaid kujunduse detaile nagu näiteks alljärgneval pildil seda näha on. Kaardil ei ole kirjutatud "telefon", vaid selle asemel kasutati telefoni pilti (ikooni) ning firma sümboolika värvides.
firma identiteediga visiitkaart
Pildil: valmis visiitkaart.


Kujundatud firma identiteet


kujundatud firma identiteet
Kujundatud firma identiteet, mis lisaks logole koosneb veel kirjablanketi, ümbriku ja visiitkaari kujundusest. Juurde saab tellida stiiliraamatut. Loomulikult ka kodulehte ja reklaame ning kõike muud vajalikku.

Vaata lisaks: logo paketid

Kommentaarid: 0

Email again:

Lisa kommentaar